Výlet za výletem na Vysočině

Asi nejznámější památkou je Telč.

 Náměstí patří do seznamu UNESCO. Jeho celý název je náměstí Zachariáše z Hradce a lemuje ho jedinečný soubor měšťanských domů s podloubími a barokními, renesančními a klasicistními zdobenými štíty. Pod domy jsou vyhloubeny sklepy, jež byly následně propojeny chodbami a vedou pod celým náměstím.
Zámekje klenotem renesanční architektury. Jsou zde velmi dobře zachované původní interiéry. Stavba bývala gotickým hradem, ale Zachariáš z Hradce ho nechal přestavět pod vedením italských mistrů. Kaple všech svatých má bohatou a náročnou výzdobu. Věčným spánkem tu odpočívá jak Zachariáš, tak jeho manželka Kateřina z Valdštejna.
slunce za polem
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

V domě, který vlastnila rodina Havlíčkova od roku 1832 do roku 1880, dnes naleznete muzeum s expozicí Po stopách Karla Havlíčka v Německém Brodě.

Karel Havlíček tu žil krátce se svojí manželkou Julií a dcerou Zdenkou před deportací do Brixenu roku 1851. Ve čtyřech místnostech původního bytu uvidíte sbírku osobních památek z 19. století a dobových předmětů. Budete mít pocit, že každou chvíli se ve dveřích Karel objeví.
Zámek v Náměšti nad Oslavou

Původní hrad ze 13. století byl mezi lety 1565-1578 moravskými pány ze Žerotína přebudován na renesanční sídlo, které je téměř nezměněné dodnes. Jsou tu budovy Vlašského dvora, anglický park a malá francouzská zahrada. Interiéry nabízejí unikátní expozice gobelínů, historického nábytku a cenných obrazů. Zámecká kaple vás osloví svou architekturou i barokním mobiliářem, ohromeni budete bohatým knižním fondem a spatříte štukovou klenbu s ojedinělou freskovou výzdobou.
srna na poli
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek se řadí k nejmohutnějším stavbám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Interiéry jsou zčásti instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a19. století. Ve svých nejslavnějších dobách byl zámek centrem kulturního života. Můžete si prohlídnout např. 3 hudební salonky, Sál předků, taneční sál, kuchyň, dámský a dětský pokoj, starožitné hračky, cestovní kufříky, nebo si prohlédnete interiér chrámu sv. Markéty.
Hrad Lipnice

Založen byl na počátku 14. století rodem pánů z Lichtenburka. Stojí na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci, aby hlídal celé okolí. Přestavěný do pozdně gotické hradní rezidence je od 16. století. Nadchne vás monumentální architektura, gotická kaple i rozsáhlé sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Hrad je obestřený záhadami a pověstmi. Nejznámější je o zazděné Kateřině, nebo o černém muži.

 

Ale Vysočina nejsou jen památky. Nachází se zde i turistická oblast. Malebná krajina na Vysočiněje vyhledávaná jak cyklisty, tak turisty. Zvlněná vrchovina rozčleněná kopci a údolími, v nichž se nachází lesy, pole, louky a pastviny, nabízí svou náruč k odpočinku.
Českomoravská vrchovina, jejíž součástí jsou Žďárské vrchy, zaujme skalními útvary a vyhlídkami.

Ať už sem pojedete za památkami, nebo přírodou, rozhodně prožijete krásný den.

3.0
02