Motocykl zasluhuje pozornost i z hlediska údržby, týká se to motoru, pneumatik, řetězu, a dalších součástí

Motor je srdce

Bez motoru se svezete leda tak z kopce. Rozhodně nezapomínejte po každé zimě na výměnu olejového a vzduchového filtru a neprohloupíte, když spolu s filtry naplníte motor novou olejovou lázní. Zkontrolujte také akumulátor. Ten by se měl vždy před zimou ukládat někam do tepla. Každopádně překontrolujte hladinu elektrolytu a jemným smirkem zbavte kontakty korozivního povlaku.
motorka u silnice.jpg

Pneumatiky

Kromě předepsaného tlaku vzduchu výrobcem překontrolujte vzorek a stav pneumatik, zda nejsou poškozené, neměli byste zapomínat i na přední tlumiče a zadní centrální odpružení – na jejich těsnost.
jezdec na motorce.jpg

Brzdová soustava

Zkušení motoristé doporučují vždy po zimě odmastit technickým benzínem brzdové kotouče. Na brzdové třmeny platí naopak vlažná mýdlová voda a jemný krouživý pohyb malým kartáčkem. Brzdové destičky nesmí být příliš opotřebené, ostatně, záleží na tom také vaše zdraví a váš život. Stejně jako výměna oleje, by měla proběhnout po zimě i výměna brzdové kapaliny. Ta totiž na sebe váže vlhkost a ztrácí přes zimu své původní mechanické vlastnosti. Výměna oleje a brzdové kapaliny je otázkou několika stovek korun a asi půl hodiny práce.
motorka u vody.jpg

Řetěz

Řetěz na motorku je jednou z nejcitlivějších a zároveň nejvíce namáhaných součástí. Zaslouží mimořádnou pozornost. Měli byste jej čistit pravidelně, nejen před zimou, zanáší se totiž prachem a šmírem, a velmi tím trpí. K mazání používejte výhradně maziva doporučená výrobcem. Jestliže je v dobrém technickém stavu a dostatečně čistý a promazaný, napněte jej tak, aby průvěs byl zhruba 5 cm. (Napíná se v usazené motorce na stojanu). Průvěs je důležitý, neboť příliš napnutý řetěz brzdí funkčnost zadního tlumiče.

Elektrotechnika

Na závěr přichází kontrola elektrické výbavy – světel, brzdového světla, blinkrů, klaksonu. Nezapomínejte také na povinnou výbavu, tedy lékárničku, reflexní vestu a náhradní pojistku. Na škodu není mít s sebou náhradní žárovky a pro pojišťovny formulář, kam se zaznamenává průběh dopravní nehody. A pochopitelně také sadu alespoň základního nářadí.